7.8 Nýtování
xx
3. Druhy nýtů 1
Podle použití rozeznáváme různé druhy nýtů, jako jsou drobné nýty pro zámečnické nýtování, hrubé nýty pro nýtované konstrukce, kotlové nýty a zvláštní nýty pro nýtování různých speciálních materiálů.
- Drobné nýty - průměr jejich dříku bývá vyráběn do průměru 10mm a pro jejich výrobu bývají používány materiály jako ocel, měď, mosaz, hliník apod. Používají se například pro spojování řemenů, obložení brzd a v elektrotechnice.
- Hrubé nýty - průměr jejich dříku je u nás normalizován pro průměry od d = 10 mm až po 42mm a ze zkušeností vyplývá, že celková tloušťka spoje by neměla být větší než pětinásobek průměru dříku. Všechny hrubé nýty mají pod hlavou kuželovitý dřík o délce nejvýše 50mm .
Mezi hrubé nýty řadíme:
- Konstrukční nýty s půlkulatou hlavou
Tyto se vyrábějí v průměrech 10 – 42mm, ve výkresech se neudávají průměry dříku nýtu, ale průměry d1, které jsou o 1mm větší.
- Kotlové nýty s půlkulatou hlavou
Tyto se taktéž vyrábějí v průměrech 10 – 42mm. Pokud bychom porovnali konstrukční nýt s půlkulatou hlavou a kotlový nýt s půlkulatou hlavou, tak má hlava kotlového nýtu větší průměr, výšku a větší zaoblení u přechodu dříku k hlavě. Mimo toho na hlavě takového kotlového nýtu je otřep pro zatužení.
- Konstrukční a kotlové nýty s plochou zápustnou hlavou
Jsou vyráběné ve stejných rozměrech, oba mají stejnou plochou zápustnou hlavu a oba jsou totožné ať pro konstrukční nebo kotlové nýtování. Používají se většinou jen tam, kde vadí vyčnívající půlkulatá hlava nýtu, protože nýty se zapuštěnou hlavou zeslabují součásti v místě spojení, což je pro hrubé nýty silně namáhané a důležité.
Jelikož mají všechny hrubé nýty příliš silné dříky a nýtování za studena by bylo příliš obtížné, proto se u nás zatahují zpravidla za tepla, aby se snížila energie potřebná k vytvoření závěrné hlavy a zatažení nýtu. Když se nýt ochlazuje, tak tím působí svým smršťováním jako zděř, tímto vznikne ve dříku velké napětí držící spojované části pevně u sebe. Ovšem se ale při chladnutí nýt smrští také podélně a to zapříčiní, že nýt nevyplňuje díru po celém jejím obvodu, tudíž nedoléhá na její stěny. Pokud nýtujeme za studena, působí na nýt podstatně menší svorná síla, ale naopak správně zatažený nýt vyplňuje díru dokonale. Délka vyčnívajícího konce dříku pro napěchování a vytvoření závěrné hlavy je uvedena v tabulkách nebo se vypočítává podle zkušenostních vzorců.
Pro výpočet celkové délky nýtu je vzorec: l se rovná 1,1S + 1,2d
Délka vyčnívajícího konce dříku pro půlkulatou hlavu
Pro nýty se zápustnou hlavou platí další zkušenostní vzorce. Celková délka nýtu l, který má obě hlavy zápustné platí: l se rovná 1,2S + 0,3d.
Délka vyčnívajícího konce dříku pro zapištěnou hlavu
![]() |