7.8 Nýtování
xx
4. Druhy nýtů 2
Nýty používané v letectví
Na rozdíl od strojních nýtů, se nýty používané v letectví liší především materiálem (pro nýty používané na letadlech se používají materiály jako hliník, dural, hydronalium, méně z mědi a jen ojediněle z oceli), svou velikostí (kdy průměr dříku bývá od 2 až do 8mm) a způsobem nýtování (za studena to bývá pneumatickými kladivy, lisováním nebo nástroji k rozšíření konců trubkových nýtů.) Při nýtování leteckých konstrukcí se používají zpravidla tenké plechy. Mimo klasické nýty se někdy se používá výbušných nýtů, a to tam, kde není přístup z druhé strany), které se vyrábějí průměrem dříku od 2,6 do 6mm se závěrnou hlavou buďto plochou, kulatou nebo zápustnou.
Pro letecký průmysl jsou nejdůležitější nýty s půlkulatou hlavou, nýty s vypouklou hlavou, nýty se zápustnou hlavou čočkovitou, nýty trubkové, nýty rozštěpené s vypouklou hlavou, nýty rozštěpené s vypouklou hlavou k zapouštění.
- Trubkové nýty – duté nýty bez hlavy, spojují se jimi plechy s dutým vnitřkem nebo tam, kde je zapotřebí malá váha spoje. Pokud by byl použitý plný nýt, jeho dlouhý dřík by nevydržel potřebný tlak k vytvoření jeho závěrné hlavy, prohnul by se, a v důsledku toho by vznikl vadný nýtový spoj. Proto se používají trubkové nýty, jejichž závěrná hlava se vytvoří za pomocí poměrně malého tlaku. Takže nevznikne žádné deformační poškození, ať už spojovaných částí nebo dříku samotného nýtu, obzvláště pak po vložení rozpěrací trubičky.
Vadné nýtování tenkostěnných částí plným nýtem
- Poloduté nýty s půlkulatou hlavou najdou své využití u silnějších průměrů, kde je pro vytvoření závěrné hlavy nýtu s plným dříkem síla příliš velká. K vytvoření závěrné hlavy rozehnáním dutého konce nýtu pomocí speciálního hlavičkáře je zapotřebí jen malá síla. Tato nestačí k upěchování nýtu ve spoji, a proto se díry pro tyto nýty dělají těsné a jejich dříky se do těchto děr mírně naráží.