7.8 Nýtování
xx
5. Druhy nýtování
Přímé nýtování
V případě ručního nýtování použijeme ruční kladivo, pneumatické ruční kladivo, různé nýtovací stroje nebo nýtovací lisy. Podle přístupnosti dále pak rozdělíme nýtování opět na oboustranné nebo jednostranné. Podle toho, jestli je nýt přístupný z jedné nebo z obou stran. Z těchto podmínek vyplývá přímý a opačný způsob nýtování.
V případě přímého nýtování se závěrná hlava vytváří tak, že jsou údery hlavičkáře přiváděny na vyčnívající konec dříku. Přípěrná hlava nýtu se přitom opírá o podpěrku, závěrná hlava se přitom vytváří dutinou hlavičkáře. Tento způsob je využíván hlavně u silně namáhaných, tlustších nebo pružných spojů.
Nepřímé nýtování
V tomto případě jsou údery přiváděny na přípěrnou hlavu a závěrná hlava se vytváří podpěrkou, tato podpěrka mívá zpravidla rovnou čelní plochu a zachycuje údery kladiva. Výsledná závěrná hlava má pak soudkovitý tvar. Tento spoj není tak kvalitní jako předešlý, protože dřík nýtu dostatečně nevyplňuje nýtové díry. Tento způsob nýtování se používá ve špatně přístupných místech tj. letectví a trubky.
Přímý a nepřímý způsob nýtování