9.8 Lidské chyby - studijní texty
xx
3. Typy chyb při úkolech údržby
Existuje několik různý klasifikací lidských chyb. Reason rozlišuje tři základní typy: chyby z nepozornosti, omyly a vědomé chyby.
- Chyby z nepozornosti neboli „kiks“ vznikají nezáměrně. Takové chyby jsou často důsledkem opomenutí. Tyto chyby jsou často spojeny se smyslovým vnímáním, selhání paměti a chybami pozornosti. O chybě z nepozornosti hovoříme tehdy, snaží-li se člověk svoji práci vykonat správně, ale přesto na něco zapomene. Technik údržby je například něčím vyrušen, jeho pozornost na práci se sníží, a přestože věděl, kterou součástku má odmontovat, odmontuje jinou.
- Omyly vycházejí z nesprávných přesvědčení. Je to chyba, kterou člověk provede, pokud informaci špatně vyhodnotí, je ale přesvědčen, že koná správně. K omylům dochází při špatném pochopení pravidel, nebo naopak pokud žádná pravidla neexistují.
- K vědomým chybám dochází tehdy, koná-li člověk nesprávnou akci záměrně. Jedná se například o záměrné porušení bezpečnostních pravidel, urychlení práce či jiné zkratkovité jednání. Vědomé chyby jsou nejhůře potlačitelné a bohužel jsou managementem často tolerovány. Vědomé chyby lze nazývat také porušením.
V modelu švýcarského sýra v předchozí kapitole byly popsány díry, ze kterých při vniku příležitosti vznikají chyby. V tomto případě hovoříme o latentní chybě. Je to vlastně skrytá chyba v systému, která „čeká“ na příležitost. Latentní chyby bývají způsobeny provozními a organizačními nedostatky a dá se jim předejít. Na druhou stranu aktivní chyby jsou chyby spojené přímo s nedostatky lidského faktoru a nikdy je nelze úplně eliminovat. Aktivní chyba vzniká pochybením člověka v činnosti, na které se podílí přímo.
|